Diagnostika

Tělní analýza a antropometrická měření

Na základě analýzy těla a antropometrických měření je stanoveno množství rizikového tuku pro zdraví a stupeň nadváhy / obezity či podváhy.

Změříme množství svalové, tukové a kostní tkáně, množství vody v organismu, vnitřní / útrobní tuk. Zjistíme výši bazálního metabolismu a na základě poměru svalové a tukové tkáně je propočten váš metabolický věk.

Ten je tím vyšší, čím je nepříznivější poměr tukové tkáně ke svalové tkáni a naopak klienti, kteří netrpí nadváhou a chtějí spolu s výživovým poradcem upravit svůj jídelníček jsou potěšeni svým mladým metabolickým věkem. Měření je vztaženo k  věku, výšce, hmotnosti těla a pohlaví. Pokud je váš změřený metabolický věk vyšší než váš vlastní věk (biologický). Na základě výsledků měření je doporučena změna životního stylu tzn. změnit stravovací zvyklosti (jídelníček a režim jídla) a zavést či přidat pohyb do svého života.

Proč je měření tělesného tuku při hubnutí i přibírání hmotnosti důležité

Velké množství tuku v těle nepříznivě působí na celý organismus, je rizikovým faktorem zejména na kardiovaskulární systém a může také vést k cukrovce a zvýšenému riziku rakoviny. A to i přesto, že jinak je tuk velmi důležitou součástí lidského těla. Stará se o mnoho důležitých úkolů, od mechanické ochrany našich kloubů přes zajišťování ukládání vitamínů, tvorbu hormonů (nízký obsah tuku se tak může podílet na neplodnosti), po regulaci tělesné teploty. Cílem každého z nás by tedy nemělo být za každou cenu zhubnout a zbavit se veškerého tuku v těle, ale spíše hubnout postupnou změnou návyků a jídelníčku a dosáhnout tak a udržovat zdravý poměr mezi objemem svalové hmoty a objemem tuku v těle.

Viscerální / vnitřní tuk

Důležitý ukazatel zdravotního stavu, tento tuk se nachází kolem vnitřních orgánů a zmnožení vnitřního tuku je rizikovým faktorem srdečně - cévních onemocnění, cukrovky II. typu a rakoviny. Orientačně nám to napoví objem pasu v cm, přesně pak analýza těla na speciální váze. Kontrolní analýzy těla monitorují úbytek vnitřního tuku při zdravém hubnutí.


 

Antropometrická měření (tělesné obvody)

Obvod pasu – rizikový faktor srdečně - cévních onemocnění, cukrovky a rakoviny:

  • zvýšené riziko:  muži nad 94 cm, ženy nad 80 cm
  • vysoké riziko:  muži nad 102 cm, ženy nad 88 cm

Obvod boků

WHR index – poměr pas : boky

  • riziko: muži › 1, ženy › 0,9